GTAsajtens Forum: Senast sedda film - GTAsajtens Forum

Hoppa till innehåll

  • (232 sidor)
  • +
  • « Första
  • 230
  • 231
  • 232
  • Du kan inte skapa trådar
  • Du kan inte svara

Senast sedda film I love it when you snore?

#4621 Medlemmen är offline   Crusader 

  • Skicka PM
  • Grupp: Medlem
  • Registrerad: 08 december 2004
  • ID-nummer 7923

Skrivet 18 augusti 2010 - 23:31

William Peter Blatty's The Exorcist III: Legion (1990)

Polisen Kinderman och Father Dyer plågas fortfarande av deras vän Father Karras' brutala död för 15 år sedan. De träffas på dagen han dog, varje år, för att minnas.
Samtidigt har Kinderman ett svårt fall att lösa. Brutala mord begås och mönstret stämmer med en seriemördare som Kinderman jagade för många år sedan. Problemet är, mördaren fångades och avrättades för 15 år sedan.

Vilken smörja. Usel story med gigantiska plotholes. Långdragen, flippad, full med udda karaktärer (där alla super och dricker, speciellt prästerna) och dialoger fulla med torr humor. Det hela blir som en parodi av första filmen som redan hade mycket av de här säkerna men inte på långa vägar lika extremt. Massa långa långsamma scener som bara går ut på att visa udda karaktärer med en massa knäppa komentarer. Kännslan blir som att Blatty inte tar sin egen film på alvar. Dessutom unviker han allt vad gore och blod heter (eller våldsamheter också) mer än ett kort klipp i slutet.
En annan sak är att han kör sitt eget race i filmen. Inte nog med att han ignorerar 2:a filmen utan dessutom även första då han har gjort den här filmen som uppföljare på första "boken" istället för filmatiseringen av den. Det betyder att det nämns saker som omöjligt kan ha varit så i första filmen. Med andra ord, han har gjort filmen direkt efter boken Legion som i sig är uppföljare på första boken. Som tur är så är inga av sakerna något man märker om man inte nyligen har sett första filmen (vilket ju jag har).
Den går iallafall att se en gång men ingen man vill se igen. Har man sett de andra filmerna så kan man lika gärna se den här också men har man bara sett en av dem eller inte gillade stilen i ettan så kan man allt skippa den här. Det här är ett typ exempel på när samma person som har skrivit en bok inte också ska skriva och regisera filmversionen av den. Med en annan regisör så kunde den här ha blivit riktigt bra.

4/10



The Sorcerer's Apprentice/Trollkarlens Lärling (2010)

Balthazar Blake är den legendariske Trollkarlen Merlins lärling och letar efter den rätta att föra över sina kunskaper till. 9 åriga Dave visar sig vara den rätta men när han av misstag släpper lös Balthazar's gammla fiende Maxim Horvath så tvingas Balthazar fängsla Horvath och sig själv i en urna.
10 år senare släpps Balthazar fri och söker åter up Dave. Men Dave, som nu går på college och är en fysiker, har inget intresse av att bli en stor magiker.

Äventyrs komedi baserad på Disney's teknade kortfilm vid samma namn (från Fantasia med Musse Pigg)
Mycket bättre än jag hade väntat. Trotts att trailern verkade intresant så var jag tveksam. Mycket underhållande och trevlig att titta på. Magi-striderna är riktigt häftiga och maffiga (speciellt slutstriden). Ibland lite för cheesy (men inte så mycket som man kan tro) och har rätt mycket klishéer. Dave kan ibland vara en för komisk karaktär (mycket pga att Jay Baruchel spelar honom mer som en komisk sidekick) men funkar förvånandsvärt bra i mer seriösa stunder.
Gillar ni fantastiska äventyrs komedier så ska ni se den här.

7/10




Cloverfield (2007)

Rob ska flytta till Japan och börja sitt nya jobb som Vice President på ett företag. Kvällen innan så ordnar hans bror en farväl fest. Plötsligt börjar marken att skada och explosioner syns över New York. När de ser Frihetsgudinnans huvud rulla på gatan så förstår nde att något är väldigt fel. Ett gigantiskt monster härjar i staden.

Inspirerat av en verklig historia. Typ.
Ett klart mästerverk i skakig-kamera skräck genren signerat J.J. Abrams och Matt Reeves. En film som alla måste se även om de blir åksjuka av skakig-kamera.

9,5/10



Arachnid/8 Legs: Dödens Nät (2001)

Mystiska spindlar härjar i en urskog och biter urbefolkningen. En grupp forskare, med stöd av en grupp soldater, beger sig ut i skogen för att hjälpa folket och ta reda på vad det är för en spindelart. Men snart visar det sig att farorna är fler än de någonsin kunnat ana när hela skogen verkar vara full med nya livsfarliga insekter.

En helt OK monsterfilm som har fått oförkänt dåligt rykte. Mycket pga den dåliga början som är avskrämmande för alla som hatar dålig CGI och för otroliga historier. Jag tror de flesta stängde av efter 2 min och sedan gav filmen lägsta betyg. Men filmen blir mycket bättre sedan. De första par minuterna, som är som ett intro, skulle de ha skippat för den är total onödig, ger alla svar och blandar dessutom in onödiga sci-fi genre som jag tror många inte uppskattar. En början där
Spoiler

Men som monsterfilm är den rätt bra. Inget nytt och special effekterna är inget att hurra för (men ovanligt lite CGI även om början inte skulle få en att tro det) men väldigt underhållande och just som en monster film ska vara. En grupp människor som försöker fly från en hemsk varelse som dödar dem en och en. Ren monster-underhållning med helt OK halvkända skådespelare.

6,5/10

Inlägget har redigerats av Crusader: 20 augusti 2010 - 03:17

Although my heart may be weak, it's not alone. It's found a home with all the friends I've made.
And if they think of me now and then...if they don't forget me...our hearts will be one.
My friends are my power!
-Sora in
"KINGDOM HEARTS"

Citat

"A Crime is only a Crime if your seen doing it" - Peter Molyneux
0

#4622 Medlemmen är offline   Siana 

  • Skicka PM
  • Grupp: Medlem
  • Registrerad: 27 november 2003
  • ID-nummer 3641

Skrivet 20 augusti 2010 - 22:23

Grown Ups sedd, precis lika rolig som jag hade hoppats på! Handlingen är absolut inte mer än man kan avläsa från trailern och ungarna gör usla skådespelarinsatser, men jag skrattade väldigt mycket faktiskt. En hel del barnsliga skämt. Gillar man trailern gillar man filmen. :o
Postad bild
Postad bild
0

#4623 Medlemmen är offline   VaXXoR 

  • Skicka PM
  • Grupp: Medlem
  • Registrerad: 29 juni 2005
  • ID-nummer 9514

Skrivet 21 augusti 2010 - 02:33

:o DIE HARD (1988) :D

John McClane från NYPD har blivit bjuden på julfest av sin fru Holly McClane som jobbar på Nakatomi plaza. Men Hans Gruber och hans gäng kommer och förstör festen och Johns plan att fixa saker mellan honom och Holly.

Det här är en av mina favorit filmer, helt klart. Gillar alla Die hard filmer men den här tar priset för bästa. Gillar man action och Bruce Willis så ska man helt klart inte tveka och se denna grymma film! Ett minne för livet!

Yippie ki yay motherfuckers! -_-

10/10

Inlägget har redigerats av VaXXoR: 21 augusti 2010 - 02:34

Postad bild
We can live free or we can DIE HARD, as hard as we can!
0

#4624 Medlemmen är offline   Crusader 

  • Skicka PM
  • Grupp: Medlem
  • Registrerad: 08 december 2004
  • ID-nummer 7923

Skrivet 22 augusti 2010 - 02:08

Månguden (1988)

En massmördare härjar i Sverige. Han bär masken av en Mångud och hans offer är tältande familjer. En alkoholiserad polis försöker få en gammal vän, och pensionerad Profiler, att hjälpa honom med fallet.

Jag hade många minnen av den här filmen från när jag var liten. Jag minns den som en miniserie (vilket den visst inte var), kusligare och mycket bättre.
Det här var inteen så värst bra TV-deckare ens för 80-talets standard. Rörig, konstig, förlite förklaring till vad som pågick. Regisören verkade tro att han skapade något konstnärligt mästerverk med de konstiga filmningarna. Och slutet var inget vidare. Jag fattar inte meningen med
Spoiler

Den gick att se men jag skulle ha låtit mina minnen ha varit i fred.

4,5/10
Although my heart may be weak, it's not alone. It's found a home with all the friends I've made.
And if they think of me now and then...if they don't forget me...our hearts will be one.
My friends are my power!
-Sora in
"KINGDOM HEARTS"

Citat

"A Crime is only a Crime if your seen doing it" - Peter Molyneux
0

#4625 Medlemmen är offline   Renard 

  • Skicka PM
  • Grupp: Medlem
  • Registrerad: 06 oktober 2004
  • ID-nummer 6544

Skrivet 22 augusti 2010 - 15:36

Vägen Ut

Den alltid lika entusiastiske skådespelaren Reine tvingas ta ett jobb som fritidspedagog på Kumla-anstalten. Hans huvudsakliga uppgift blir att ansvara för skåpet där biljardbollarna förvaras. Men Reine som alltid tror det bästa om människor, ser helt andra möjligheter i sitt nya jobb, han vill sätta upp en pjäs med fångarna. Reine lyckas, trots hårdnackat motstånd från fångvaktaren Jacobsson, att övertyga fängelsechefen om sin idé. Ingen av fångarna är från början intresserad, tills fem av dem bestämmer sig för att försöka sig på att spela teater för ett högre mål, de skall rymma!


Något så ovanligt som en riktigt bra svensk film! Både rolig och gripande. Blandar galant obehag och värme, spänning och humor. Välregisserad och utmärkta skådisar. Rekomenderas starkt! Jag var själv rädd för att den skulle vara som vilken svensk film som helst (läs dålig) men den är så varm och behandlar så pass starka ämnen att man helt enkelt inte kan tycka illa om den!

Solklar 10/10

Inlägget har redigerats av Renard: 22 augusti 2010 - 15:36

"Med plutonium, tvingar vi dansken på knä. "

-Ernst Hugo Järegård. Serien Riket

Postad bild
0

#4626 Medlemmen är offline   Crusader 

  • Skicka PM
  • Grupp: Medlem
  • Registrerad: 08 december 2004
  • ID-nummer 7923

  Skrivet 23 augusti 2010 - 03:07

Ice Age 3: Dawn of the Dinosaurs (2009)

Manny ska bli pappa och Sid känner sig utanför så han adopterar 3 dinosaur-ägg för att starta en egen familj. Men det uppskattas inte av hans vänner och framförallt inte av äggens mamma, en stor Tyrannosaurus Rex. När Sid blir kidnappad av T-Rex och tagen till den förlorade världen så måste Manny och hans vänner följa efter för att rädda sin vän.

Bra och underhållande med samma typ av härlig humor som de tidigare filmerna och en hel del äventyr.
Gillade man de första 2 filmerna så kommer man med största sannolikhet gilla den här också.

8/10
Although my heart may be weak, it's not alone. It's found a home with all the friends I've made.
And if they think of me now and then...if they don't forget me...our hearts will be one.
My friends are my power!
-Sora in
"KINGDOM HEARTS"

Citat

"A Crime is only a Crime if your seen doing it" - Peter Molyneux
0

#4627 Medlemmen är offline   Crusader 

  • Skicka PM
  • Grupp: Medlem
  • Registrerad: 08 december 2004
  • ID-nummer 7923

  Skrivet 28 augusti 2010 - 22:47

A Soldier's Story (1984)

Filmen utspelar sig i Amerikanska Sydstaterna året 1944. En svart soldat blir mördad och en svart Officerare skickas från Washington för att reda upp det hela och han har bara 3 dagar på sig. Med vad som först verkar vara ett rasistiskt mord visar sig snart vara mycket mer kompliserat.

Mycket bra och tankevärd film. Och förvånande rolig och underhållande. Filmen är full med söderrasism-humor och man får sig en hel del skratt. En favorit scen var bla när det svarta laget spelar en baseboll match och en av de vita officerarna står och klappar och hurrar för att sedan se att alla de andra vita officerarna sitter lugnt ned och tittar på honom som att han är konstig. :lol: Lika så hur soldaterna i södern reagerar på en svart officerare.
Fallet är också intresant då den mördade
Spoiler


7/10
Although my heart may be weak, it's not alone. It's found a home with all the friends I've made.
And if they think of me now and then...if they don't forget me...our hearts will be one.
My friends are my power!
-Sora in
"KINGDOM HEARTS"

Citat

"A Crime is only a Crime if your seen doing it" - Peter Molyneux
0

#4628 Medlemmen är online   Maimstream 

  • Skicka PM
  • Grupp: Medlem
  • Registrerad: 19 november 2005
  • ID-nummer 10602

Skrivet 29 augusti 2010 - 01:00

Tekken.

Jag såg den för kanske en kvart sedan nera hos grannen och den enda bilden som jag har kvar i mitt huvud är
Spoiler
.
Postad bild
0

#4629 Medlemmen är offline   Halo 

  • Skicka PM
  • Grupp: Medlem
  • Registrerad: 27 februari 2005
  • ID-nummer 8609

Skrivet 29 augusti 2010 - 10:39

The Fourth Kind
Gillar filmen men den var inte alls lika creepy som jag minns den, kanske ska man bara se dessa typer av filmer en gång :lol:.

Vägen
Riktigt bra film, gav mig feta fallout 3-vibbar och lyckades verkligen utge känslan av att vara nästan helt ensam i världen.
Rise and rise again until lambs become lions
0

#4630 Medlemmen är offline   SimonJ 

  • Skicka PM
  • Grupp: Medlem
  • Registrerad: 23 september 2007
  • ID-nummer 13152

Skrivet 04 september 2010 - 23:26

The Expendables
Underhållande actionrulle men inte så mycket mer! ^_^

3/5

Inlägget har redigerats av SimonJ: 04 september 2010 - 23:26

Postad bild
0

#4631 Medlemmen är offline   SilentViper 

  • Skicka PM
  • Grupp: Medlem
  • Registrerad: 02 april 2007
  • ID-nummer 12619

Skrivet 07 september 2010 - 17:34

Gone in 60 Seconds (2000)
När Memphis Raines får besök av Atley Jackson och när han berättar att Memphis bror Kip Raines har hamnat i skiten av att en stöt gick inte som planerat så tar Memphis kontakt med Raymond Calitri för att få veta varför Kip har hamnat i skiten så får han en lista över 50 bilar som han ska leverera för att rädda sin bror Kip. Memphis drar ihop sitt gamla gäng för att få hjälp med ta alla bilar. Så får Memphis reda på att Eleanor finns med på listan vilket han har otur med. Men allt går inte som planerat för Memphis.

Mycket bra film 9/10 Rekommenderas att se.
Postad bild
0

#4632 Medlemmen är offline   Crusader 

  • Skicka PM
  • Grupp: Medlem
  • Registrerad: 08 december 2004
  • ID-nummer 7923

Skrivet 08 september 2010 - 00:43

The Expendables (20010)

The Expendables är en grupp stenhårda legosoldater som specialiserar sig på tuffa självmords uppdrag som inga andra vill ta sålänge de får bra betalt.
När de blir erbjudna ett jobb att lönmörda en diktator i ett mindra land så tackar de snabbt ja. Men snart visar det sig att jobbet inte var så lätt som de trodde.

Small-Army-Action filmen som alla fans av genren har väntat på. Det här är en typ av film som sällan görs längre. Ren action, tuffa eldstrider mot horder av fiendesoldater, minimalt med drama och djup. Allt som gjorde 70-90-talet till guldåldern för action. Under 2000-talet har det blivit mer viktigt att tynga ned filmerna med en massa gripande drama, känslor och verklighet och även om det ger filmerna ett djup så gör det också dem väldigt tunga. Ibland behöver man ren lätt action och det här är just det. Action film av den gammla skolan. Ren underhållning och ren njutning.
Tyvärr så kändes det som att man fick väldigt lite tid att känna ett par av karaktärerna i filmen som mer kändes som canonfodder trots att tanken säkert var att de var viktiga. Kanske var det därför som bara 3 karaktärer presenterades som huvudroller, de 3 man fick se mäst av.
Jag ser klart fram mot uppföljaren och hoppas på en rad filmer som är minst lika underhållande med fler actionlegender.
För ett gammalt 70-90-tals action fan så var det här en dröm som förverkligades med några av de största actionhjältarna grenom tiderna i samma film.

8,5/10




The Commish: In the Shadows of the Gallows

Dagen efter att en seriemördare blir avrättad så erkänner en annan dödsdömd fånge att han begick morden och har dessutom information om andra offer som polisen inte känner till. Han erbjuder Tony Scali, som var den som fångade seriemördaren, att ta tillbaka erkännandet men bara om Scali åker till Indianreservatet och hittar bevis för att han inte begick de mord som han från början dömdes för.

Första TV-filmen efter TV-seriens slut.
Bra och spännande. Scali och Paulie ska lösa ett fall på ett Indianreservat där de flesta, inklusive poliserna, är fientliga. Kul också att se en Indianmaffia, något jag inte kan minnas ha sett tidigare.
Intresant action också. Speciellt jaktscenen på hästrygg var kul.
Sammarbetet med FBI var roligt. Speciellt i slutet när de hjälpte Scali att bli av med psykologen som skulle utverdera polishusets personal. :D
Sido storyn om David Scali som ska starta sitt sexliv och hur Tony och hans fru hanterar det är också lite intresant. Fast det förvånar mig att de låter en 16-årig kille ha den typen av relation med en 18-årig tjej utan att nämna hela grejen med sex med minderårig och "vänta tills du är 18" moralkakan som alltid annars brukar följa med. Modigt gjort tycker jag och uppfriskande mer verklighetstroget.

6,5/10



The Commish: Father Image

En seriemördare med personlighetsklyvning löper amok i staden. Hennes offer är alla rika äldre män men skillnaden i de olika fallen gör det svårare att lösa och den politiska pressen från Borgmästarvalet samt de påhoppande journalisterna. Men Tony Scali får hjälp av sin gammla Pensionerade mentor som är och hälsar på.

Andra TV-filmen efter TV-seriens slut.
Även det här är ett intresant fall och givetvis mer kompliserat än man tror. Tonys mentor som vägrar tro att hon har en kluven personlighet och planterar bevis för att få fast henne vilket tvingar dem att släppa henne och försöka fånga henne på annat vis. Och det krossar ju givetvis deras vänskap.
Bra och underhållande men inte lika bra som första filmen.

6/10

Inlägget har redigerats av Crusader: 08 september 2010 - 20:58

Although my heart may be weak, it's not alone. It's found a home with all the friends I've made.
And if they think of me now and then...if they don't forget me...our hearts will be one.
My friends are my power!
-Sora in
"KINGDOM HEARTS"

Citat

"A Crime is only a Crime if your seen doing it" - Peter Molyneux
0

Dela tråden:


  • (232 sidor)
  • +
  • « Första
  • 230
  • 231
  • 232
  • Du kan inte skapa trådar
  • Du kan inte svara